poniedziałek, 12 września 2016

Leptyna

Hm tytuł bezsensowny. Jednak dobrze wiedzieć co to za hormon.
Zacznijmy od tego, że jest to hormon tkanki tłuszczowej, który odpowiada przede wszystkim za kontrolę naszego apetytu czyli to czy odczuwamy sytość czy głód. Leptyna, także wpływa bardzo silnie na metabolizm energetyczny naszego organizmu, wpływa na wydzielanie androgenów, hormonów tarczycy, insuliny. Głównie wydzielana przez tkankę tłuszczową.  Wysoki poziom leptyny sprawia, ze odczuwamy sytość, zaś niski poziom sprawia, że odczuwamy głód
Przy diecie redukcyjnej, przy długotrwałej diecie zmniejsza się poziom leptyny. Należy raz w tygodniu zwiększać ilość kcal tzw chet meal, aby ,, oszukać leptynę" jeżeli można tak powiedzieć. Aby nasz mózg mógł odpocząć.
Skoro jest ona hormonem tkanki tłuszczowej, a chcąc zrzucić parę kilogramów zmniejsza się nasza zawartość tłuszczowa jak i leptyna.  Wtedy w naszym mózgu z czasem może pojawić się napad głodu. I zamiast zjeść jednego batonika zjemy całą czekoladę, a to  nie będzie dobre dla naszej figury.
Jeżeli ktoś zamiast słodkości w postaci cukrów prostych woli zjeść te zdrowe polecam kaszę jaglaną, bataty, owoce, ryż :)

Mimo, że sama umiem, codziennie chcę zdobywac wiedzę na temat dietetyki i chcę się z wami nią dzielić, przy czym sobie utrwalać. a może zarażę kogoś miłością do zdrowego trybu życia:)